Захист дітей від пропаганди та відео з насильством

Особливо далеко від української Батьківщини цифрові медіа відіграють важливу роль для дітей та молоді. За допомогою смартфонів через соціальні мережі та месенджери вони залишаються на зв'язку з членами сім'ї та друзями. Вони інформують себе з Німеччини про ситуацію і поточні події в рідній країні. При цьому існує ризик того, що вони вступлять у контакт з пропагандою, дезінформацією ¬та відео з насильством. У цій складній ситуації дорослі можуть здійснити деякі заходи, щоб зробити використання засобів масової інформації своїх дітей безпечнішим. Ініціатива SCHAU HIN! (ПОДИВИСЬ!) дає Вам поради щодо змісту, відповідного віку, надійних джерел, а також допоможе з розумінням поставитися до побоювань та страхів підлітків.

Ein blondes Mädchen mit rotem Shirt und Kopfhörern sitzt auf der Couch mit angezogenen Knien und sieht sich etwas auf dem Smartphone an.
iStock.com/Chalabala

Діти мають багато запитань щодо війни проти України і хочуть знати, що зараз відбувається в їхній країні. Проте, особливо для дітей молодшого віку, інформація з новин та інтернет-статей складна для розуміння. Зображення насильства, фотографії поранених чи навіть мертвих людей лякають їх. Тому важливо, щоб діти мали доступ до актуальної інформації, що відповідає їхньому віку. Вона пояснить те, що відбувається простою, зрозумілою для дітей мовою і без тривожних зображень.

Німецькі телеканали ARD і ZDF пропонують програми для дітей українською мовою або з українськими субтитрами. Дитячі новини українською мовою можна знайти на сторінці «logo!». І, звичайно, дітям потрібні фільми та серіали, які пов'язані з веселощами та іграми.  Відповідна пропозиція українською мовою доступна на дитячому каналі "КіКА".

Обережність у соціальних мережах і месенджерах

У соціальних мережах війна є практично скрізь – а отже, й у повсякденному житті підлітків. Люди там діляться  сценами жахів війни.  На більшості платформ соціальних мереж є можливість ділитися прямими трансляціями. Оператори платформ недостатньо перевіряють контент у прямому ефірі. Старші діти також можуть отримати доступ до тривожної інформації через Messenger: друзі, подруги або родичі надсилають фотографії або відео, які вони самі зробили в зоні бойових дій або з соціальних мереж. Навіть для дорослих такі образи війни складні для сприйняття, а для дітей ці зображення мають ще більш стресовий ефект.

Угоди про використання соціальних мереж і груп месенджерів може знизити ризик зіткнення з тривожними кадрами та інформацією. Однак, якщо молоді люди користуються смартфоном самостійно, то стовідсоткового захисту немає.

Ось що можуть зробити батьки:

  • Надайте інформацію, яка відповідає віку, щоб діти розуміли, що відбувається вдома.
  • Не залишайте маленьких дітей наодинці із картинками і відео.
  • Заохочуйте підлітків  звертатися до дорослих, якщо зміст інформації їх турбує.
  • Разом з дитиною перевірте, як вони можуть блокувати профілі в соціальних мережах і контакти месенджера, якщо вони надсилають їм тривожний контент.
  • Поговоріть про те, що діти не повинні легковажно передавати інформацію, щоб не примушувати інших почуватися ще більш невпевнено.

Розпізнавання неправдивих повідомлень

Особливо в соціальних мережах можуть публікуватися повідомлення, які не відповідають дійсності. На популярній платформі TikTok, наприклад, поширюються маніпулятивні або застарілі зображення та відео, вирвані з контексту. Тому має сенс, щоб діти вчилися розпізнавати неправдиві новини та пропаганду у ранньому віці. Для цього вони повинні спочатку зрозуміти, що є люди, які навмисно поширюють неправдиву інформацію, щоб засмутити інших та вплинути на їх думки.

Якщо молоді люди натраплять на новину, яка здається їм дивною, батьки і діти можуть перевірити її разом:

  • Чи згадується надійне джерело?
  • Чи написана стаття особливо непристойною манерою?
  • Чи використовуються особливо радикальні зображення?
  • Чи правдива інформація про місце і час?
  • Чи є інші джерела, які підтверджують цитати або інформацію?

Часто інші користувачі вже викривали пост як «фейковий» і застерігали від нього.  Для того, щоб докопатися до суті правди, вона допомагає читати і порівнювати інші повідомлення на цю тему.

Пояснювати власні почуття і сприймати дітей всерйоз

Важливо, щоб дорослі залишалися у контакті зі своїми дітьми і відкрито запитували, як вони почуваються в нинішній ситуації, що вони дізнаються про війну в ЗМІ і соціальних мережах та які питання їх хвилюють. Батькам і вихователям не потрібно приховувати власні страхи. Однак не варто дозволяти собі переповнюватись почуттями і передавати їх напряму. Це лише посилює тривогу дітей, особливо коли вони розуміють, що ті, хто повинен піклуватися про них, самі в розгубленості. Спекуляції також зайво непокоять дітей у невизначених ситуаціях.

Незалежно від віку, діти хочуть, щоб до їхніх почуттів ставилися серйозно. Замість того, щоб просто заспокоювати сум чи страх, дорослі повинні запитати, що саме турбує дитину. Просте розуміння їхніх потреб і інтересу до їх емоційного світу може заспокоїти підлітків. У будь-якому випадку важливо, щоб дорослі враховували емоційну ситуацію своєї дитини і спостерігали, наскільки вона зацікавлена ​​у розмові. Не варто тиснути на дітей у розмови. Як альтернатива їм можна запропонувати висловити свої почуття, наприклад, у малюнку чи оповіданні.

Але про що не слід забувати: Перш ніж потік інформації з негативних новин не став надто великим, дітям, а також дорослим варто іноді просто відключитися. Свідомі тайм-аути корисні для всіх членів сім'ї - особливо в нинішній ситуації, яка є стресовою для багатьох людей.

Короткий огляд найважливіших порад

Переконайтеся, що особливо молодші діти отримують інформацію, яка відповідає їхньому віку.

  • Узгодьте зі старшими дітьми правила користування соціальними мережами та групами месенджерів.
  • Використовуйте надійні джерела. Роз’яснюйте щодо пропаганди та дезінформації.
  • Серйозно ставтеся до почуттів та побоювань дітей.
  • Робіть перерви щодо ЗМІ, щоб оговтатися від потоку новин.

Огляд допоміжних пропозицій

Програми новин українською мовою для дітей на сторінці „logo!“ та розваги українською мовою для дітей з "Книгою джунглів" у ZDFtivi-Mediathek.

Програми новин «heute» та «heute journal» для дорослих можна знайти з українськими субтитрами у медіатеці ZDF та на „ZDFheute“-Youtube-Kanal.

Телеканал ARD від нині пропонує дитячі програми українською мовою у своїй медіатеці . Серед іншого, там можна побачити "Вівцю Шон", "Маленьку крітку", "Нашого пісочного чоловічка", а також навчальні відео українською мовою щодо абетки та вивчення німецької мови, такі як "Вивчаймо німецьку мову зі шкарпеткою".

Також пізнавальні історії із "Програми з мишкою" тепер доступні для українських дітей у власній зоні світу мишки. У пояснювальних історіях йдеться, наприклад, про молочні зуби, сенсорні екрани, метеликів або бобрів.

Найважливіші новини українською та російською мовами: 20:00-годинний  випуск програми новин «tagesschau» для дорослих доступний іх титрами не пізніше наступного дня в медіатеці ARD, на tagesschau.de та на YouTube-Kanal der tagesschau.

Весь спектр послуг каналу ARD українською та російською мовами також  розміщений на власному веб-сайті.

Дуже хорошу пропозицію для батьків має також Федеральна палата психотерапевтів (BPtK): «Посібник для батьків біженців» доступний у форматі PDF-брошури українською та російською мовами. Посібник роз’яснює батькам, як правильно реагувати на своїх ранимих дітей.